Główna arrow Aktualności arrow Inne arrow Oświadczenie Związku Ukraińców w Polsce
Oficjalny serwis Związku Ukraińców w Polsce
Oświadczenie Związku Ukraińców w Polsce Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

Oświadczenie Związku Ukraińców w PolscePominięcie hierarchów oraz innych przedstawicieli Cerkwi Prawosławnej przy powitaniu uznajemy za działanie celowe, świadczące o niedopuszczalnym stosunku urzędników Kancelarii Prezydenta RP nie tylko do wspólnoty wyznawców tego Kościoła, ale do całej naszej społeczności. Tym bardziej, że z taką sytuacją mieliśmy do czynienia nie po raz pierwszy.


Wytłumaczeniem postępowania pracowników Kancelarii Prezydenta RP nie może być brak znajomości protokołu dyplomatycznego czy też nieuwaga lub zwykłe przeoczenie. Wśród członków naszej społeczności panuje przekonanie, że przyczyną afrontu wobec hierarchii Cerkwi Prawosławnej jest chęć dokonania podziału w naszych szeregach na „swoich” i „nie-swoich”.


Takie metody działania podejmowane w imieniu państwa polskiego uznajemy za niedopuszczalne i godne najwyższego potępienia. Tym bardziej, że incydent miał miejsce w obecności Prezydenta Wiktora Juszczenki, który podkreśla swoją przynależność do Cerkwi Prawosławnej, nie szczędząc przy tym wysiłków na rzecz pojednania i dialogu ekumenicznego pomiędzy wyznawcami różnych Kościołów i religii w państwie ukraińskim.


Incydentem jesteśmy też szczerze zdumieni. Od lat znamy zrozumienie i życzliwość Pana Prezydenta dla naszej społeczności, czego świadectwem była chociażby inicjatywa spotkania w dniu 14 kwietnia br. i słowa, które Pan wypowiedział. Z wielkim uznaniem śledzimy ogromną pracę, jaką Pan Prezydent wykonuje dla rozwoju dobrosąsiedzkich relacji między Polską a Ukrainą oraz pojednania polsko-ukraińskiego. Dzięki temu zdobył Pan nasz szacunek i nieskrywaną sympatię.


Wobec tych okoliczności, a także dbając, aby wieloletnia praca Pana Prezydenta nie została przesłonięta niedopuszczalnymi działaniami urzędników, zwracamy się do Pana o ponowne spotkanie z przedstawicielami naszej społeczności. Ufamy, że w bezpośredniej rozmowie wszelkie nieporozumienia zostaną wyjaśnione.  

Warszawa, 15 kwietnia 2008 r. 

Za Zarząd Główny:


Piotr Tyma - Prezes Związku
Mirosław Kupicz - Sekretarz Zarządu Głównego

 
© 2019 Związek Ukraińców w Polsce :: Hosting & design: design4web.pl
Zrealizowano dzieki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
META-Ukraine
hermesbirkinae parsmovies ukraina.jpg
hermesbirkinae parsmovies