Główna arrow Aktualności arrow Inne arrow List do Prezydenta RP
Oficjalny serwis Związku Ukraińców w Polsce
List do Prezydenta RP Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

Warszawa, 15.07.2013 r.

 L.dz. 126/07/2013/W

Szanowny Pan
Bronisław KOMOROWSKI
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

 

W imieniu Związku Ukraińców w Polsce pragniemy wyrazić naszą solidarność z Panem Prezydentem w związku z incydentem, do jakiego doszło w Łucku w dniu 14 lipca br. Stanowczo potępiamy chuligański wybryk sprawcy, który miał zakłócić uroczystości rocznicowe tragedii wołyńskiej. Od władz Ukrainy oczekujemy wyjaśnienia wszelkich okoliczności zdarzenia, ukarania sprawcy oraz wykrycia jego ewentualnych mocodawców. 

Dziękujemy za przesłanie wzajemnego przebaczenia i pojednania, które Pan Prezydent wygłosił w czasie swojej wizyty w Łucku. Szczególnie ważne w gorszącej atmosferze, jaka wokół 70. rocznicy antypolskiej czystki na Wołyniu powstała wśród polskich i ukraińskich sił politycznych. Zamiast wspólnego działania na rzecz zaleczenia ran z przeszłości, byliśmy świadkami oburzającej gry wspomnieniem zbrodni dokonanych na niewinnych ofiarach.    

Ubolewamy, że w czasie rocznicowych obchodów w Łucku nie było Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Jego nieobecność oraz brak wspólnych obchodów rocznicowych na szczeblu państwowym ukazały regres w relacjach polsko-ukraińskich na tematy historyczne. Tym godniejsze jest podkreślenie zaangażowania Kościołów, czego byliśmy świadkami pod koniec czerwca w Warszawie, również z udziałem Pana Prezydenta.            

Z wyrazami szacunku                

 Piotr Tyma – Prezes Związku

 Stefania Łajkosz – Członek Zarządu Głównego

 
© 2021 Związek Ukraińców w Polsce :: Hosting & design: design4web.pl
Zrealizowano dzieki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
META-Ukraine
hermesbirkinae parsmovies ukraina.jpg
hermesbirkinae parsmovies