Główna
Oficjalny serwis Związku Ukraińców w Polsce
Oswiadczenie ws rekonstrukcji - Radymno Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Warszawa, 18 lipca 2013 r.  

Oświadczenie

 

W imieniu Związku Ukraińców w Polsce pragniemy stanowczo zaprotestować przeciwko inscenizacji pt. „Rekonstrukcja Historyczna "WOŁYŃ 1943 – 2013", która planowana jest w dniu 20 lipca br. w miejscowości Radymno, woj. podkarpackie. Jest to bowiem bulwersujące rozbudzanie negatywnych emocji w społeczeństwie polskim oraz nadużywanie tragedii Polaków i Ukraińców, a także przedstawicieli innych narodów, która miała miejsce w okresie II wojny światowej na Wołyniu.

 

Niepojęte są dla nas motywy, które skłoniły organizatorów „rekonstrukcji” do uczczenia, jak domniemamy, pamięci polskich ofiar czystki na Wołyniu. Pomordowanym należy się cześć, modlitwa i godny pochówek. Współczesnym zaś pokoleniom Polaków i Ukraińców zrobienie wszystkiego, aby podobny dramat nie wydarzył się nigdy w przyszłości.

 

Nasz szczególny protest wywołuje to, że planowana „rekonstrukcja” odbywa się na ziemiach, gdzie w okresie 1944-1947 dochodziło do masowych zbrodni na obywatelach Polski narodowości ukraińskiej. We wsi Małkowice, nieopodal Radymna, w dniach 17-18 kwietnia 1945 r. oddział Romana Kisiela ps.  „Sęp” zamordował 116 ukraińskich mieszkańców wsi. Niedaleko od Radymna znajdują się także inne wsie, gdzie doszło do masowych zabójstw Ukraińców: Kopytniki, Skopów, Bachów, Brzózka, Nowy Lubliniec, Piskorowice.

 

Czy w ramach ukazywania prawdy o polsko-ukraińskiej przeszłości społeczność ukraińska w Polsce powinna zorganizować „rekonstrukcje” mordowania mieszkańców tych oraz innych miejscowości przez polskie formacje zbrojne? Dokąd miałaby jednak zaprowadzić nas i polską większość taka droga?

 

Zwracamy się z apelem do władz samorządowych Radymna, władz wojewódzkich Podkarpacia i organów powołanych do czuwania nad bezpieczeństwem publicznym o powstrzymanie „rekonstrukcji” z Radymna. Nie służy ona bowiem uczczeniu pamięci polskich ofiar tragedii na Wołyniu, rozbudza negatywne stereotypy Ukraińców, ucząc młode pokolenie Polaków nienawiści do swoich ukraińskich sąsiadów. Na tego typu „rekonstrukcjach” nie da się zbudować dobrosąsiedzkich stosunków polsko-ukraińskich. 

 
© 2021 Związek Ukraińców w Polsce :: Hosting & design: design4web.pl
Zrealizowano dzieki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
META-Ukraine
hermesbirkinae parsmovies ukraina.jpg
hermesbirkinae parsmovies