Główna
Menu witryny
Główna
Aktualności
O Związku
Nasze projekty
AKCJA WISŁA
Dokumenty/oświadczenia
Narodny Dom
Kontakt
Gościmy
Zaloguj się

Hasło?
Oficjalny serwis Związku Ukraińców w Polsce
VII Zjazd Związku Ukraińców w Polsce Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

 Komunikat z obrad VII Zjazdu Związku Ukraińców w Polsce

 

W dn. 25-26 października 2014 r. w Warszawie obradował VII Zjazd Związku Ukraińców w Polsce. Wzięło w nim udział 65 delegatów, przedstawicieli innych organizacji społecznych mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz zaproszonych gości (łącznie ok. 95 osób). Wśród gości byli obecni dr Grzegorz Kuprianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego oraz członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Myrosława Keryk, prezes Fundacji „Nasz Wybór”, Jerzy Rejt, były Prezes Związku, ks. Mirosław Lewczak, o. Piotr Kuszka oraz ks. prof. Marian Bendza. Delegaci reprezentowali 4 tys. członków zorganizowanych w 10 oddziałach i 82 kołach na terenie całej Polski.

Zjazd wybrał nowe władze Związku – Radę Główną, w skład której weszło 21 osób, oraz Zarząd Główny (6 osób). Na Prezesa organizacji ponownie wybrano Piotra Tymę, pełniącego tę funkcję od 2006 roku.

Podczas obrad delegaci w ramach kilku paneli tematycznych omawiali najważniejsze wyzwania związane z działalnością organizacji. Poruszono temat priorytetów dalszej działalności Związku, m.in. usprawnienia zarządzania organizacją, tak by w lepszym stopniu mogła ona odpowiadać na potrzeby swoich członków oraz innych przedstawicieli społeczności ukraińskiej w Polsce. Zaprezentowano wypracowany w ramach przygotowań do Zjazdu dokument strategii dalszej działalności ZUwP. Omówiono też problematykę działalności oświatowej społeczności ukraińskiej w Polsce, m.in. kwestie finansowania i organizacji nauczania języka ukraińskiego i w języku ukraińskim – pani Grażyna Płoszańska, odpowiadająca za sprawy edukacji mniejszości w MEN, odpowiadała na liczne pytania w tym zakresie. Delegaci debatowali też na temat współpracy Związku z Cerkwiami oraz organizacjami pozarządowymi.

Podczas Zjazdu zaprezentowano też podsumowanie działalności Społecznego Komitetu Odbudowy Ukraińskiego Domu Ludowego w Przemyślu. Przedstawiono prace remontowe wykonane dotychczas ze środków zbiórki, zaprezentowano też dalsze plany remontowe i bieżące potrzeby.

Zjazd przyjął też uchwały związane z obecną, dramatyczną sytuacją polityczną w Ukrainie. Delegaci wyrazili wdzięczność wobec Polaków, którzy duchowo i materialnie wsparli naród ukraiński wobec wydarzeń 2013/2014 roku, a także uznanie wobec władz Polski, które z zaangażowaniem działają na rzecz niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy oraz członkostwa w UE i NATO. Jednocześnie delegaci wyrazili zaniepokojenie działalnością części polskich środowisk, prowadzących antyukraińską kampanię, z wykorzystaniem propagandowych tez o narodzie ukraińskim jako wspólnocie „faszystowskiej” i „ludobójczej”. Zjazd zwrócił się z apelem do władz Rzeczpospolitej Polskiej i poszczególnych formacji politycznych o przeciwstawienie się działalności tych sił i środowisk.

Jednocześnie Zjazd zaapelował do struktur Związku i przedstawicieli społeczności ukraińskiej w Polsce o skonsolidowanie starań na rzecz wsparcia dla Ukrainy, m.in. poprzez działania informacyjne, przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie, udzielanie pomocy i wsparcia rannym żołnierzom ukraińskiej armii, rodzinom poległych i zaginionych.

 

 

 

 

 

http://www.zup.ukraina.com.pl/images/stories/NEWS/2014/uchwala1.pdf

 
© 2021 Związek Ukraińców w Polsce :: Hosting & design: design4web.pl
Zrealizowano dzieki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
META-Ukraine
hermesbirkinae parsmovies ukraina.jpg
hermesbirkinae parsmovies