Główna
Menu witryny
Główna
Aktualności
O Związku
Nasze projekty
AKCJA WISŁA
Dokumenty/oświadczenia
Narodny Dom
Kontakt
Gościmy
Zaloguj się

Hasło?
Oficjalny serwis Związku Ukraińców w Polsce
Almanach Ukraiński 2020

„Almanach Ukraiński” 2020

 
Tradycyjnie pod koniec grudnia ukazał się nowy rocznik „Almanach Ukraiński”. Najnowsze wydanie zawiera ciekawe materiały dotyczące niedawnej przeszłości i czasów współczesnych.
Artykuły o tematyce historycznej są oparte na materiałach z archiwum sowieckich służb specjalnych. Czytelnik ma okazję zobaczyć oryginały materiałów archiwalnych, może przeczytać pojedyncze dokumenty ze spraw operacyjnych, notatki ze śledztw oraz inne materiały organów bezpieczeństwa.
O bardzo ciekawym projekcie włączenia powiatu bielskiego do URL w 1919 roku przez przedstawicieli Ukraińców z Podlasia, a także o dalszej historii tego społeczeństwa pisze dziennikarz z Białegostoku Sławomir Sawczuk. Kilka artykułów jest na temat stosunków polsko-ukraińskich, współpracy oraz rozbieżnościach. Autorzy przedstawiają różne aspekty i sposób widzenia stosunków dwustronnych, a także starają się dać wskazówki, jak miałby wyglądać wspólny dialog.
Pomijając kwestie związane z debatą na temat ustaleń wojennych między Ukrainą a Rosją, powrót 35 kremlowskich więźniów politycznych do Ukrainy jest jednym z kluczowych wydarzeń 2019 roku. Były obrońca Kremla Oleksandr Sushchenko, w rozmowie podkreśla, co powinni zrobić działacze zaangażowani w proces walki o uwolnienie więźniów ukraińskich, aby pomóc chronić Ukraińców pozostających w niewoli rosyjskiej.
Ponieważ w mediach polskich obecny stan rzeczy w Ukrainie, w porównaniu z poprzednimi latami, mówi się mniej, a zwycięstwo Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich w roku ubiegłym wielu zaskoczyło, czytelnicy „Almanachu Ukraińskiego” będą mogli przeczytać o jednej z technologii, które towarzyszyły kampanii wyborczej byłego komika. W artykule prof. socjologii Natalii Riabinskiej, opartym na studium treści popularnego ukraińskiego show komediowego „Weczirnij kwartał”, mowa jest o żartach politycznych z programu. Autorka pisze o tym, co i kogo w polityce ukraińskiej wyśmiewano i dlaczego humor polityczny w wykonaniu gospodarzy jest ważny dla zrozumienia „fenomenu Zełenskiego” w wiosennych wyborach 2019 roku.
„Almanach” krótko prezentuje również nowe publikacje, wydane zarówno w Ukrainie, jak i Polsce, które mogą zainteresować osoby zainteresowane historią Polski, mniejszości ukraińskiej oraz byłymi i obecnymi wyzwaniami w stosunkach polsko-ukraińskich.
 
Oświadczenie - Monasterz

Oświadczenie

 

Związek Ukraińców w Polsce wyraża stanowczy protest w związku z kolejnym przypadkiem zniszczenia i profanacji ukraińskiego grobu w nieistniejącej wsi Monasterz (gmina Horyniec, woj. podkarpackie), Jest to ustanowiona w 1999 roku przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa mogiła członków UPA poległych 2–3 marca 1945 roku w walce z oddziałami NKWD.

Po raz pierwszy pomnik nagrobny zdewastowano w 2015 roku, krzyż został pomalowany w barwy biało-czerwone, w miejsce godła Ukrainy Tryzuba namalowano symbol Polski Walczącej, częściowo rozbito również tablicę nagrobną z nazwiskami pochowanych. Cała akcja została nagrana, nagranie upubliczniono w Internecie.  

Na początku stycznia 2020 roku doszło do kolejnego aktu wandalizmu – tablica zawierająca nazwiska i imiona poległych (bez wskazywania formacji, której byli członkami i jakiejkolwiek symboliki militarnej) została rozbita na kawałki i wraz z ukraińskimi tradycyjnymi ręcznikami (zawieszonymi 11 listopada 2019 r. przez polskich i ukraińskich aktywistów) zrzucone do jednego z dołów na terenie po dawnym greckokatolickim Monasterzu.          

Czytaj całość
 
XIX Międzynarodowe Koncerty Muzyki Cerkiewnej
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 25 - 28 z 155
© 2021 Związek Ukraińców w Polsce :: Hosting & design: design4web.pl
Zrealizowano dzieki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
META-Ukraine
hermesbirkinae parsmovies ukraina.jpg
hermesbirkinae parsmovies