Główna
Oficjalny serwis Związku Ukraińców w Polsce
Badania antydyskryminacyjne RPO

 

 

Szanowni Państwo,

Jest nam niezmiernie miło poinformować o uruchomieniu z dniem 17 stycznia 2018 r. III edycji otwartej procedury zgłaszania propozycji tematów badań antydyskryminacyjnych, które zostaną przeprowadzone w latach 2019– 2020.

Zgłoszenia zawierające ogólny temat proponowanego badania i krótkie uzasadnienie należy składać do 14 lutego br. za pośrednictwem strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich - Zgłoś propozycję badań. Do składania propozycji tematów są zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk naukowych i instytucji publicznych.

Rzecznik Praw Obywatelskich jako niezależny organ ds. równego traktowania jest zobowiązany, zgodnie z art. 17b pkt 2 ustawy z 15 lipca 1987 r., do prowadzenia niezależnych badań dotyczących dyskryminacji z następujących przesłanek: płeć, rasa, pochodzenie etniczne i narodowość, religia, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek i orientacja seksualna.

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania tematów, które Państwa zdaniem są ważne i powinny być zbadane ze względu na wpływ jaki mają na konkretną grupę społeczną oraz zasadę równego traktowania i przestrzegania praw człowieka.

Prosimy też o sprawdzenie, czy podobny temat nie został zgłoszony w poprzednich edycjach. Można zgłaszać tematy wcześniej zgłoszone, ale warto podać aktualne uzasadnienie.

Wybrane tematy nie będą zlecane do realizacji autorom propozycji. Wybór podmiotu wykonującego badanie na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się zgodnie z obowiązującymi przepisami regulującymi zasady udzielania zamówień publicznych i wydatkowania środków budżetowych.

Szczegóły dotyczące konsultacji tematów badań można znaleźć pod linkiem https://www.rpo.gov.pl/pl/content/badania-antydyskryminacyjne-RPO.

Zachęcamy również do zapisywania się do Newslettera RPO „Równe Traktowanie” [Subskrypcja newslettera].


Dodatkowo dla przykładu:

W I edycji zostały wybrane następujące tematy:
1) dostępność do lekcji etyki i lekcji religii mniejszościowych w szkołach,
2) wsparcie osób starszych w miejscu zamieszkania,
3) równe traktowanie osób transpłciowych na rynku pracy,
4) dostępność wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami.

W II edycji wybrano i podjęto tematy:
1) Molestowanie, w tym molestowanie seksualne na uczelniach wyższych (raport ukaże się w tym roku)
2) Równe traktowanie ze względu na wyznanie na rynku pracy (raport ukaże się w tym roku)
3) Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością
4) Przestępstwa motywowane uprzedzeniami wobec wybranych grup społecznych
5) Dostępność opieki zdrowotnej dla osób z niepełnosprawnościami (realizacja w 2018 r.)

Pod powyższymi cyframi znajdują się linki do raportów z badań. Wszystkie raporty z serii Zasada Równego Traktowania. Prawo i Praktyka są również dostępne na stronie internetowej RPO.

 
Europejska Inicjatywa Obywatelska: Minority SafePack

 

 

 

Europejska Inicjatywa Obywatelska: Minority SafePack

Twoja deklaracja poparcia, to wielki krok ku lepszej ochronie praw mniejszości narodowych, etnicznych i językowych w Europie!

 

 

Szanowni Państwo,

 

uczyńmy wspólnie kolejny krok w kierunku zapewnienia i poprawy ochrony praw mniejszości narodowych, etnicznych i językowych w Europie i poprzyjmy Europejską Inicjatywę Obywatelską Minority SafePack (MSPI).

To przełomowa inicjatywa, której celem jest wprowadzenie wspólnych dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej standardów ochrony praw mniejszości narodowych, etnicznych i językowych.

Jako Obywatele Europy możemy tego dokonać poprzez zebranie 1 000 000 podpisów, a wtedy Komisja Europejska zajmie się tą inicjatywą. Musimy zebrać jak najwięcej podpisów, w  Polsce musi ich być co najmniej 38 250. Poznaj siłę swojego głosu, dzięki której możesz wesprzeć nie tylko autochtoniczne mniejszości narodowe i etniczne oraz różnorodność kulturową i językową Polski, ale także zagwarantować te same prawa mniejszości polskiej np. na Litwie.

Potrzebujemy Twojego podpisu na Formularzu Deklaracji Poparcia dla Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Najłatwiej to zrobić wchodząc na stronę http://www.minority-safepack.eu/ i składając tam bezpośrednio swój podpis.

Wyślij to do swoich znajomych, zachęć członków rodziny, sąsiadów i wszystkich, którym zależy na różnorodności w Unii Europejskiej i równym traktowaniu we wszystkich krajach autochtonicznych mniejszości narodowych, etnicznych i językowych. Podpis zajmuje zaledwie chwilę, a do jego złożenia  uprawnieni są wszyscy pełnoletni obywatele Polski. Wykorzystajmy media społecznościowe, pocztę elektroniczną i wszystkie metody, jakie są nam dostępne. Czasu zostało niewiele.

Jeśli chcesz zrobić to w formie papierowej, pomóc nam zebrać je w swoim środowisku, to pobierz formularz z poniższych stron, a o wszelkie informacje zwróć się do ogólnokrajowej koordynatorki kampanii petycyjnej, Magdaleny Lemańczyk, w formie elektronicznej na adres: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub telefonicznie: +48 664 105 404.  

Z pełnym tekstem inicjatywy można zapoznać się między innymi na stronie internetowej VdG (http://www.vdg.pl/pl) oraz na polskojęzycznej stronie inicjatywy (https://ec.europa.eu/citizens-initiative/32/public/#/). 

Już teraz serdecznie dziękuję za Twój podpis i pomoc w rozpowszechnianiu inicjatywy.            

 

Z wyrazami szacunku,

 

Loránt Vincze, Przewodniczący FUEN

Bernard Gaida, Przewodniczący Zarządu ZNSSK w Polsce

 
41 JarmaROCK FEST
 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 29 - 32 z 111
© 2019 Związek Ukraińców w Polsce :: Hosting & design: design4web.pl
Zrealizowano dzieki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
META-Ukraine
hermesbirkinae parsmovies ukraina.jpg
hermesbirkinae parsmovies