Główna
Oficjalny serwis Związku Ukraińców w Polsce
Almanach Ukraiński 2016

 

„Almanach Ukraiński” 2016

„Almanach Ukraiński” 2016: o wojnie na wschodzie, o ruchu wolontariuszy oraz o losie Łemków z okolic Ługańska; o sytuacji na Krymie i w Donbasie, a także w mediach ukraińskich; o rocznicy wysiedleń z 1946 r. do Ukrainy i ataku na Hrubieszów; o ważnych wydarzeniach kulturalnych w Ukrainie i Polsce oraz o losach abiturientów IV Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.

Rok 2015 wciąż nas zmuszał uważnie śledzić wydarzenia w Ukrainie, dlatego też redakcja „Almanachu Ukraińskiego” dużo uwagi poświęciła tematowi reform w Ukrainie, nastrojom w społeczeństwie, sytuacji w różnych regionach państwa. „Almanach” jak zawsze szeroko przedstawia tematy związane w teraźniejszością i przeszłością Ukraińców w Polsce. W tegorocznym wydaniu znajdziemy tu kilka artykułów o różnych aspektach wydarzeń historycznych, szczególnie wysiedlenia w 1946 r. z terytorium powojennej Polski, dramatyczne losy setek tysięcy Ukraińców, m.in. tragedię mieszkańców wsi Zawadka Morochowska. Autorzy opisują mało znane fakty historyczne, np. polskie dywersje w Zakarpaciu w 1938 r. jako przykład wojny hybrydowej.

 
Ogień Majdanu
 
39. UKRAIŃSKI JARMARK MŁODZIEŻOWY
 

39. UKRAIŃSKI JARMARK MŁODZIEŻOWY

20-21 listopada 2015 roku

Klub B90

 

(Stocznia Gdańska, ul. Elektryków)

Ukraiński Jarmark Młodzieżowy to wydarzenie teatralno-muzyczne, które każdego roku przyciąga do Gdańska rzesze Ukraińców oraz sympatyków z całej Polski.

Przez dwa kolejne dni na Jarmarkowej scenie będziemy mogli ujrzeć największe gwiazdy muzyki z Ukrainy oraz  wykonawców z Polski, którzy w kulturze ukraińskiej odnajdują swoje korzenie i inspiracje.

Jak co roku, organizatorzy postarają się dostarczyć niezapomnianych emocji, przygotowując program imprezy tak, aby każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie.

W piątek 20 listopada w cyklu „Mołoda Muza” intrygujący spektakl przedstawi studencki teatr z dalekiego Charkowa, a  niezwykły koncert zagra wschodząca gwiazda muzyki alternatywnej, indie rocka, tajemnicza Vivienne Mort z Kijowa.

W sobotę 21 listopada w głównym koncercie pojawi się wybuchowa mieszanka folku, rocka, ska, reggae, funky i hip hopu  w wykonaniu zespołów z Polski i Ukrainy, a koncert ten uświetni legendarna ukraińska grupa  TNMK (Tanok na Majdani Kongo).

 

Hasło tegorocznego Jarmarku „My Razom” oznacza, że chociaż żyjemy tutaj, to sercem i myślami jesteśmy z Ukrainą i chcemy razem wspierać ukraiński naród w  trudnych czasach, kiedy  wciąż tli się  wojna na wschodzie kraju, a Krym jest nadal okupowany. Bądźmy więc solidarni, bądźmy RAZEM!

 

 http://www.jarmarok.znimky.net
https://www.facebook.com/Jarmarok

 

 
««  start « poprz. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 89 - 92 z 118
© 2019 Związek Ukraińców w Polsce :: Hosting & design: design4web.pl
Zrealizowano dzieki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
META-Ukraine
hermesbirkinae parsmovies ukraina.jpg
hermesbirkinae parsmovies